Noomi Rapace

  11 Hayranı Var
  •   Doğum Yeri: İsveç
  •  Doğum Tarihi: 28 Aralık 1979
Noomi Rapace, İsveçli sinema oyuncusu. Çok satan Milenyum Üçlemesi serisinin sinema uyarlamalarında Lisbeth Salander rolünü üstlenmiştir.

28 Aralık 1979'da Hudiksvall'da doğdu. Annesi Nina Norén, İsveçli bir aktris, babası Rogelio Durán, ise İspanyol bir flamenko şarkıcısıydı. Rapace 2007'deki ölümüne dek babasıyla çok çok az görüştü. Beş yaşındayken annesi ve üvey babasıyla birlikte İzlanda'ya taşındı. Yedi yaşındayken, Hrafn Gunnlaugsson'un "Í skugga hrafnsins" adlı filminde figüran olarak rol aldı. Bu deneyimden sonra aktris olmaya karar verdi. 15 yaşındayken evinden ayrılıp Stockholm'deki bir tiyatro okuluna yazıldı. 1996 yılında, ilk TV dizisi Tre Kronor'da yer buldu. Uzun yıllar tiyatro çalışmalarını sürdürdü. Yeniden sinemaya dönüşü ise başarılı oldu. Sorunlu bir gencin annesini canlandırdığı 2007 yapımı Danimarka filmi Daisy Diamond alkış aldı.

Daha sonra 2009 yılı içinde Milenyum Üçlemesi'nin 3 filminde görev yapınca Hollywood ve tüm dünyadaki sinemaseverlerin ilgisini çekti. Bu rolüyle Avrupa Film Ödülleri'nde En İyi Kadın Oyuncu ödülünün sahibi oldu. Sonrasında Sherlock Holmes Gölge Oyunları, Prometheus ve Yedinci Hayat gibi yüksek bütçeli yapımlarda rol aldı.

Noomi Rapace, İsveçli aktör Ola Rapace ile 2001-2011 yılları arasında evli kaldı. Bu evlilikten Lev adında bir oğlu oldu. Kardeşi Særún Norén ise bir fotoğrafçıdır.