Alicia Vikander

  10 Hayranı Var
  •   Doğum Yeri: İsveç
  •  Doğum Tarihi: 3 Ekim 1988
Alicia Amanda Vikander, İsveçli aktris.

1988'de Göteborg'da doğan Vikander'in babası Svante psikiyatr, annesi Maria ise tiyatrocuydu. 2 aylıkken annesiyle babasının ayrılmasında sonra tekrar evlenmeyen annesiyle büyüdü. Babasının sonraki ilişkisinden doğan 5 üvey kardeşi bulunmaktadır.

7 yaşında Göteborg Operası'nda ilk kez sahneye çıktı ve 9 yaşında baleye başladı. 15 yaşında daha iyi bir bale okuluna devam etmek amacıyla Stockholm'e taşındı. Ancak kısa bir süre sonra oyunculuğa merak sardı. İsveç'te popüler bir dizi olan Andra Avenyn'de Josefin rolüyle dikkat çekti. İlk sinema filmi Pure ile beğeni topladı. Uluslararası çapta ün kazanması, 2012 yapımı Anna Karenina filmindeki Kitty rolüyle oldu. Daha sonra A Royal Affair, The Fifth Estate gibi filmlerde rol aldı. 2014'te Avustralya yapımı Son of a Gun filminde Ewan McGregor ve Brenton Thwaites ile başrolü paylaştı.

Büyük çıkışını 2015 yılında yapan Vikander, Ex Machina'daki Ava ve Danimarkalı Kız'daki Gerda rolleriyle büyük beğeni topladı. Danimarkalı Kız'daki performansıyla En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu dalında Oscar kazandı. 2018'de gösterime girecek yeni Tomb Raider filminde baş kahramanı canlandırdı.

2014 yılından bu yana aktör Michael Fassbender ile birlikte olan Vikander, 2017'de Ibiza'da ünlü oyuncuyla evlendi.