Climax

-

Climax

Climax
SİTE PUANI : 6.8
Climax 6.8 / 10 10 kullanıcı oyu.
  • Süre: 95 Dk.
  • Vizyon: 2018
  • Ülke: Fransa
  • İzlenme: 28398
  • Favori: 2
  • İMDB: 7.6
  • Kalite: 1080P
  • MultiDil
2015 yılında Love isimli erotik filmi ile dünyayı ayağa kaldıran Gaspar Noe, bu kez Climax ile sinema dünyasını sarsmaya hazırlanıyor. Sıradışı çekim teknikleri ile dikkatleri üzerine çekmeyi başaran Climax'in konusu kısaca şöyle: Bir grup dansçı, prova yapmak üzere bir dağ evine giderler. Provadan sonra parti verirler. Fakat uyuşturucunun da etkisiyle gençler kendilerini kaybetmeye başlarlar...Gerçek bir olaydan esinlenerek senaryolaştırılan Climax filmini, 18 yaşından küçükler kesinlikle izlememelidir...
 Tür: Dram, Gizem
 Film Etiketleri:
  Filmin Yönetmen ve Oyuncuları
Yorum Alanı 8 Yorum Yapılmış
Misafir
Avatar
Ziyaretçi
Pınar 02 Şubat 2019, Cumartesi
alıntıdır..

-- Yazının Bu kısmı spoiler içermektedir. Görmek için tıklayınız. --
öncelikle her dansçı birer metafor. tespit edebildiklerimi yazıyorum.
küçük çocuğun adının tito olması tesadüf değil. tito komünizm etkisindeki doğu bloku ülkelerini temsil etmekte.
anneleri emmanuele yani sovyetler veya komünizm bu ülkeleri kapitalizmden korumak maksadıyla dış dünyadan kopuk bir şekilde yönetiyor. sonunda da çocuk ve anne ölüyor yani kendi kapalı bölgelerinde komünizm çöküyor ve sovyetler dağılıyor.

hamile olan kız direk meryem anaya bir gönderme. çünkü “bu çocuk kimden” tepkisi aynen meryem’in ferisilerden gördüğü tepkiyi yansıtıyor.
nihayetinde bu hamile kadını zenci başka bir hatun dom yani amerika tekmeliyor.

trump’ın muhafazakar bir evanjelist olması ve kendi ülke çıkarları için hristiyanlık dinini tahrif etmesine bir gönderme. o tekmelerden sonra duvarda gözüken haç işaretli poster umarım dikkatinizi çekmiştir.
dom aynı zamanda ömer’i yani müslümanları da kapı dışarı eden, gelen geçeni suçlayıp olayları başkasının üzerine atmasıyla gayet güzel bir şekilde ülkesini yansıtıyor.

david karakteri yahudileri temsil ediyor. adının david olması yani davud tesadüf değil. bu adam dikkat ederseniz herşeyi yapmaya hazır olduğunu söylüyor. -vaat edilen rol yani vaat edilen topraklar için- ve filmin ilerleyen sahnelerinde bu adamı ne salva ne daddy hiçkimse istemiyor. bu yahudilerin tarih boyunca gördüğü zulmü temsil etmekte. başına çizilen gamalı haçta nazilerin bu adamları kesmesine bir gönderme.

birbirleriyle sevişen kardeşler arap ülkelerini temsil etmekteler. dikkat edilirse ilk kız kardeşimiz ömer’e ilgi duymakta. yani islamın özüne müslümanlığa. fakat daha sonra ondan vazgeçip david’le yakınlaşmaya başlıyor.-yani israil ile- bunun neticesinde bunu hazmedemeyen diğer arap ülkeleri -erkek kardeş- arasında ensest olarak adlandırabileceğimiz tuhaf ilişkiler dönüyor. arap toplumlarının aynı soydan gelip bu kadar ayrı olmaları ve sahip oldukları çarpık ilişkiler ensest ile anlatılmış.

salva karakteri ülkeyi değil gücü temsil ediyor. çünkü birçok dansçı yani ülkeler onu elde etmeye çalıştı. en sonunda onu elde eden küçük lezbiyen yani almanya oldu.

daddy karakteri tanrı’yı temsil etmekte. zira parti başlarken tanrı bizimle diye bağıran ve olaylar koparken hiçkimseyle ilgilenmeyen bu adam “bu kadar zulüm varken tanrı nerede” anlayışını sembolize etmekte.

filmin başında seks muhabbeti yapan iki zenci kolonize edilmiş afrika sömürgelerini temsil etmekte. zira bu adamlar alkol alırken asılı duran haç işaretli bayrağı korkunç olarak değerlendirmekte. malum bu ülkeler kolonize edilirken başta misyonerler tarafından ziyaret edildiler. ve son sahnede kendilerini adeta afrika yerel figürleriyle boyanmış bir halde kendisini kaşıyarak vücudunu kanatırken gördük. sömürge zihniyetinden hala kurtulmaya çalışmalarına bir gönderme var.

ilacı karıştıran uzun boylu lezbiyen ise ingiltere’yi temsil etmekte. kızın alman olması ingiliz kraliyet ailesinin alman kökenli olmasına bir gönderme. bir taşla iki kuş vuruyor fransızlar bu şekilde. ingiltere ortalığı karıştırıp en az zarar gören ülke oluyor.

son olarakta alkol medyayı uyuşturucu ise alkolün içine katılan kasıtlı siyasi yönlendirme maksadı taşıyan propagandaları temsil ediyor.

özetle film uyuşturucu katılmış alkolleri -propaganda yapan medya kanalları- tüketen dansçıların -ülkelerin- buna verdikleri reaksiyonları ve birbirleriyle olan ilişkisini metaforik bir dille anlatmakta.


ayrıca şöyle birşey de var:

-çekimler filmi cannes’a yetiştirmek için 15 günde tamamlanmış.
-senaryo 5 sayfa, gerisi doğaçlamaymış.
-sahneler kronolojik sırayla çekilmiş.
-gaspar noe’ye göre filmin ilk yarısı roller coaster, ikinci yarısı korku tüneli treni gibiymiş.
-internette asit kullanan insanların videolarından bir derleme yapılmış, çekimlerden önce herkese izletilmiş.
-selva’yı oynayan oyuncu dışında cast’ın tamamı dansçılardan oluşuyor. gaspar noe bu ekibi dans kulüplerinden ve internetten toplamış.
-açılışta tek plan çekilen toplu dans sahnesi 15 kez denenmiş.
-bireysel dansların hiçbiri koreografi değil, dansçılar içinden geldikleri gibi oynamış.
Avatar
Ziyaretçi
Arkın 25 Ağustos 2019, Pazar
Değerli bilgilendirmeniz için çok teşekkürler.
Avatar
Ziyaretçi
Adnan 03 Şubat 2019, Pazar
Nasıl bir insan crediti filmin ortasına koyar ki? Gaspar Noe normal bir insan değil !

Gaspar Noe ve Lars von Trier ile aynı eve çıktığımı düşüyorum da, fular yetmezliğinden ölürdüm heralde :)
Avatar
Ziyaretçi
Arkın 25 Ağustos 2019, Pazar
Etkiliyeci ve sıradışıydı.Beğendim.
Avatar
Ziyaretçi
Kaya 18 Ekim 2020, Pazar
yine gaspar noe yine aşırı rahatsız edici bir film. yönetmenlik konusunda o kadar başarılı ki bu özelliğini böyle sapkın seneryolarla ve ruh haliyle değil de normal şekilde yapsaydı fransanın quentin tarantino’suydu.
Avatar
Ziyaretçi
corrong 22 Kasım 2020, Pazar
filmi tersten cekmeseler iyidi aqq :D:D:D salak adamlar asiri amatorce olmus ibo showmu cekiyonuz aqq :D:D sanat buysa ben yokum
Avatar
Ziyaretçi
Tuncay 28 Temmuz 2021, Çarşamba
Film möhtəşəm ötəsi bir şeydi
Black swan dan sonra ən çox sevəcəyim film olacaq
Avatar
Ziyaretçi
misafir 24 Şubat 2022, Perşembe
vakit kaybi